Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İlham Aliyev ve eşi Mehriban Aliyeva, 20 Ocak faciasının 34. yıl dönümü dolayısıyla Şehitler Sokak’ı ziyaret etti

İlham Aliyev ve eşi Mehriban Aliyeva, 20 Ocak faciasının 34. yıl dönümü dolayısıyla Şehitler Sokak’ı ziyaret etti
REKLAM ALANI
20.01.2024
A+
A-

 

 

 

 

İlham Aliyev ve eşi Mehriban Aliyeva, 20 Ocak faciasının 34. yıl dönümü dolayısıyla Şehitler Sokak’ı ziyaret etti

20 Ocak 2024,

 

 

 

İlham Aliyev ve eşi Mehriban Aliyeva, 20 Ocak faciasının 34. yıl dönümü dolayısıyla Şehitler Sokak’ı ziyaret etti

 

 

Kanlı 20 Ocak trajedisinin üzerinden 34 yıl geçti. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mehriban Aliyeva, Sovyet İmparatorluğu’nun Bakü’de gerçekleştirdiği kanlı katliamın 34. yıl dönümü dolayısıyla 20 Ocak Ulusal Yas Günü’nde Şehitler Sokak’ı ziyaret etti.

Devlet başkanı ülkemizin özgürlüğü için ölenleri andı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “Ebedi Meşale” anıtının önüne çelenk koydu.

Azerbaycan Cumhuriyeti İstiklal Marşı çalındı.

XXX

 

 

 

Bundan 34 yıl önce 20 Ocak, Azerbaycan halkının tarihinde trajik ve hüzünlü bir sayfa olduğu kadar, kahramanlık ve yiğitlik sayfasıdır. Milli Lider Haydar Aliyev 20 Ocak olaylarını şöyle nitelendiriyordu. Büyük Önder büyük bir öngörüyle, o günlere ne kadar mesafe koyarsak o günlerin Azerbaycan halkının tarihinde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu o kadar derin anlayacağımızı söylüyordu. Ancak şurası doğrudur ki 20 Ocak 1990 Azerbaycan halkının hayatında bir dönüm noktası olmuştur.

 

 

 

O trajik günlerin üzerinden 34 yıl geçti. Milli Lider Haydar Aliyev’in dediği gibi 20 Ocak’ın tarihimizdeki yerini bugün daha net görüyoruz. O gün Azerbaycan halkı özgürlüğü ve bağımsızlığı uğruna ilk şehitlerini verdi. Özgürlük yolunda canlarını feda eden Anavatan çocukları, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin kahramanlık tarihine yeni bir parlak sayfa yazdı. Halkın birliği ve ulusal haysiyet duygusu topu kazandı ve bu, 20 Ocak’ı karakterize eden en önemli anlardan biridir.

 

 

 

20 Ocak’taki kanlı trajedinin devlet düzeyinde tam siyasi ve hukuki değerlendirilmesi meselesi Milli Lider Haydar Aliyev sayesinde çözüldü. Trajedinin ertesi günü – 21 Ocak’ta Haydar Aliyev Azerbaycan’ın Moskova’daki daimi temsilciliğine gelerek halkla dayanışmasını ifade etti, 20 Ocak trajedisi hakkında siyasi değerlendirme yaptı, bunun hukuka, demokrasiye aykırı olduğunu açıkladı, Hümanizm, o dönemde cumhuriyetin merkezinin ve liderlerinin ihaneti nedeniyle meydana gelen siyasi bir hataydı. Yaşanan trajediyle ilgili olarak halkımıza başsağlığı diledi ve bir basın toplantısı düzenleyerek Bakü’deki terör eylemini kolaylaştıran yetkililer ve ordunun temsilcilerini suçlular olarak nitelendirdi ve sivil halka karşı muamelenin tarihi bir suç olduğunu söyledi. bütün bir ulus. Bu tarihi konuşmanın metni, Kremlin’in sıkı bilgi ablukası politikasına rağmen Azerbaycan dahil tüm dünyaya yayıldı ve geniş yankı uyandırdı. Azerbaycan halkının yüreğinde bir umut lambası yandı. Temmuz 1990’da Moskova’dan memleketine dönen Milli Lider Haydar Aliyev’in girişimiyle, aynı yılın 21 Kasım’ında Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi, 20 Ocak trajedisinin siyasi ve hukuki değerlendirmesini içeren bir karar aldı. ilk kez. Azerbaycan halkının genel kanaatini yansıtan bu karar, Büyük Önder Haydar Aliyev’in kararlılığının bir tezahürü olarak tarihe geçti. Belge, ülke liderlerinin 20 Ocak trajedisine ilişkin cumhuriyet düzeyinde siyasi ve hukuki bir değerlendirme yapmasını gerektiriyordu. Azerbaycan bağımsızlığını kazandıktan sonra bile 1993 yılına kadar iktidardakilerin hiçbiri trajediyle ilgili gerçek gerçeği ortaya çıkarma cesaretini bulamadı.

 

 

 

Ancak Azerbaycan halkının Milli Lideri Haydar Aliyev’in ülkenin liderliğine dönmesinden sonra 20 Ocak olaylarının gerçek mahiyeti hukuki düzeyde ortaya çıktı. 12 Ocak 1994’te yapılan toplantıda Ulu Önder Haydar Aliyev bu konuda şunları söyledi: “Halk saldırıya uğradı, suçlular ise henüz belirlenemedi. Öyle görünüyor ki, son yıllarda Sovyetler Birliği, cumhuriyet yönetimi ve sorumlular, kendi çıkarları adına bu büyük trajedinin gerçek özünü halka açıklamadılar.”

 

 

 

Milli Lider Haydar Aliyev’in 5 Ocak 1994 tarihli “20 Ocak trajedisinin 4. yıl dönümünün kutlanması hakkında” fermanı, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi’nin Kanlı Ocak olaylarıyla ilgili özel bir oturum yapılması konusunu ele almasını tavsiye etti. Milli Meclis’in 29 Mart 1994’te kabul ettiği kararda, 20 Ocak trajedisinin failleri özellikle belirtilmiş ve bu kanlı eylem, totaliter komünist rejimin milli kurtuluşu bastırmak amacıyla işlediği bir askeri saldırı ve suç olarak değerlendirilmişti. hareket, halkın güvenini ve iradesini kırar. Şehitlerin anısı yaşatıldı, Şehitler Caddesi’nde “Ebedi Meşale” anıt-kompleksi dikildi, 20 Ocak Ulusal Yas Günü ilan edildi, şehit aileleri ve engellilerin sosyal koruma etkinliklerinde korunması sağlandı. 20 Ocak güçlendirildi.

 

 

 

Ülkemizde engellilere ve 20 Ocak şehitlerinin ailelerine her zaman ilgi ve özen gösterilmektedir. Engellilerin rehabilitasyonu için sağlık merkezleri kuruldu, engellilere ve 20 Ocak şehitlerinin ailelerine devlet bütçesi pahasına konut sağlandı.

 

 

 

Bugün Büyük Önder Haydar Aliyev’in ve ülkemizin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü uğruna ölen tüm şehitlerin ruhunun mutlu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü 2020 yılında muzaffer Azerbaycan Ordusu halkımızın 30 yıllık hasretine son vermiş, topraklarımızı Ermeni işgalinden kurtarmış ve bölgede yeni bir realite yaratmıştır. Eylül 2023’te uygulanan başarılı terörle mücadele tedbirleri sonucunda egemenliğimiz tamamen yeniden sağlandı. Artık Azerbaycan’ın üç renkli bayrağı tüm topraklarımızda dalgalanıyor. Kurtarılan bölgelerde büyük ölçekli inşaat çalışmaları devam ediyor. Zaten göç etmiş olan ÜİYOK’ler işgalden kurtarılan topraklara, kendi topraklarına geri dönüyorlar. Artık bu topraklarımızda hayat yeniden canlanmaya başlıyor.

 

 

 

Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin tamamen yeniden tesis edilmesi aynı zamanda 20 Ocak şehitlerinin, genel olarak topraklarımızın işgalden kurtarılması için canlarını feda eden tüm şehitlerimizin kanının yerde kalmadığının da kanıtıdır. Dolayısıyla milletimiz 20 Ocak faciasının 34’üncü yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyor.

Büyük boyutlu görseller
TÜM YAZILAR
HABERLER
BELGELER
VİDEOLAR
RESİMLER

kaynak:https://president.az/az/articles/view/63202

 

 

 

 

REKLAM ALANI