Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İRAN’IN ÖZGÜRLÜK BAYRAĞI TEBRİZLİLER’İN ELİNDE

İRAN’IN ÖZGÜRLÜK BAYRAĞI TEBRİZLİLER’İN ELİNDE
REKLAM ALANI

İRAN’IN ÖZGÜRLÜK BAYRAĞI TEBRİZLİLER’İN ELİNDE

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Prof. Dr. Aygün Attar, İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in yakın tarihlerdeki bir Cuma hutbesinde ‎“ İran’ın
‎özgürlük bayrağı Tebrizlilerin elindedir” sözünü hatırlatarak,

‎”O bayrak açılır mı , hep beraber bekleyip göreceğiz.” dedi. Prof. Dr. Aygün Attar konuyla ilgili sözlerini ve Mesud Pezeşkiyan’la ilgili düşüncelerini şöyle paylaştı :

‎⁦‪”İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muhafazakar cepheden Said Celili ile Reformist Cepheden ⁦‪Tebriz‬⁩ Milletvekili ⁦‪Mesud‬⁩ ⁦‪Pezeşkiyan‬⁩ ikinci tur için yarışacaklar .
‎⁦‪Pezeşkiyan‬⁩ , hem insan hem siyasetçi olarak toplumda çok saygı duyulan bir kalp cerrahıdır .
‎1993 senesinde elim bir trafik kazasında jinekolog olan eşini ve bir çocuğunu kaybettikten sonra bir daha hiç evlenmeyerek geriye kalan üç çocuğuna hem baba hem anne olan ve ⁦‪Tebriz‬⁩ Tıp Bilimleri Üniversitesi rektörü, İran’ın Sağlık Bakanı olarak görev
‎yapmış ⁦‪Pezeşkiyan‬⁩ sadece Tebriz’in değil İran’da yaşayan tüm Türklerin parlamentodaki gururlu sesi olmuştur .

‎26 Şubat 2016’da parlamentonun açık oturumunda, Allah’ın kendisini bir Türk olarak yarattığını ve hiç kimsenin Türklerin dili ve kültürü ile alay etme hakkına sahip olmadığını, İran’daki Türklerin ve diğer etnik grupların Anayasa’nın 15. maddesine göre okullarda kendi dillerinde yazabilmeleri, konuşabilmeleri ve öğrenebilmeleri gerektiğini haykırdığı konuşmayı şahsen bir ⁦‪Tebriz‬⁩ gelini olarak gururla sosyal medyadan paylaşmıştım .

‎Fanatik ⁦‪Traktör‬⁩ taraftarı olan ⁦‪Pezeşkiyan‬⁩ ‘a soyadından dolayı farklı etnik kimlik yakıştırmaları yapanlar için bir açıklama zarureti doğduğunu düşünüyorum.
‎Yan, Farsçada soyadlarının sonuna “zade “
‎“oğulları” yahut filankeslerden
‎ anlamında kullanılan bir eklemedir .
‎Hekim ailesinden geldiği için Farsça
‎ Pezeşkiyan yani Doktorlardan
‎soyadını taşıyan
‎uzun yıllar İslami Şurada
‎Tebriz
‎Üskü
‎Azerşeher ‘in ( Doğu Azerbaycan)
‎ milletvekili olarak aktif şekilde varlık gösteren ⁦‪Mesut Pezeşkiyan parlamentoda İran’daki Türklerle birlikte diğer etnik gruplar için de reformlar yapılmasını daim gündemde tutan bir siyasetçi olmuştur .
‎İkinci tur sonrası İran Cumhurbaşkanı olmasına müsaade edilecek mi ?
‎Onun nihai kararını sandık sonuçlarıyla birlikte
‎İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney verecektir.

‎Not: Ayetullah Hamaney
‎yakın tarihlerdeki bir Cuma hutbesinde
‎“ İran’ın
‎özgürlük bayrağı Tebrizlilerin elindedir”demiştir .
‎O bayrak açılır mı , hep beraber bekleyip göreceğiz.”

HABER MERKEZİ

REKLAM ALANI